Stylowanie formularzy może nie być priorytetem. Zazwyczaj są pozostawiane w formie domyślnej z następujacych powodów:

  1. Działają poprawnie.
  2. Jeśli formularz wygląda inaczej, może być niezrozumialy.
  3. Wsparcie przeglądarek dla stylowania formularzy budzi wiele do życzenia.

Przyjrzyjmy sie temu bliżej.

Działają poprawnie

Być może istnieje wiele formularzy źle zaprojektowanych, zarówno w druku jak i internecie.

Właściwie nikt nie lubi wypełniać formularzy.
Formularze są bardzo pomocnymi narzędziami do łatwego zbierania danych.

Pierwszym elementem, który nas odstrasza jest skomplikowana forma formularza. Użytkownik jest automatycznie nastaiony obronnie.

Nastepnym są pytania, które moga wydawać się nieodpowiednie lub wścibskie.

Skomplikowaność formularza to zazwyczaj jego układ. Jeśli pola formularza są prezentowane w uporządkowany sposób, acły formularzwydaje się łatwy. Dużą role tutaj odgrywa wielkość liter i długość tekstu, które mogą załamywać cały układ. Jest to pierwszą rzeczą, na którą należy uważać.

Należy uważnie rozważyć wielkość i pozycję objasnień poszczególnych pól. najlepiej umieścić je, nad, pod, lub z prawej strony pól. Jeśli chce się umieści je w lewej strony, należy wyrównać tekst do prawej, co pozwoli na lepsze połączenie tekstu z konkretnym polem, które opisuje. Należy również unikać różnych rozmiarów pól. Jeśli pole kodu pocztowego jest mniejsze od pola adresu, nie staraj się wciskać ich koło siebie w celu zaoszczędzenie miejsca.

Na stronach internetowych nie ma potrzeby oszczędzania miejsca. Ułóż pola pionowo w taki sposób aby nie wydawały sie zatłoczone.
complex form

Powyższy formularz wygląda na skomplikowany, ponieważ oko musi biegać zarówno w poziomie jak i pionie w celu znalezienia kolejnego pola.

simple form

Prostszy układ posiada jedynie jedną oś pionową, co ułatwia zadanie naszym oczom.

Na całe szczęście formularze maskują swoją długość, ponieważ widzimy tylko tyle na ile pozwala nam nasz monitor, ale zbyt długie formularze wymagające skrolowania są bardzo zniechęcające. Już lepiej jest dzilić je na strony tak długo jak użytkownik posiada opcję powrotu i zmian pewnych danych.

Jeśli formularz wygląda inaczej, może być niezrozumialy

Użytkownik powinien wiedzieć, że to na co patrzy jest polem fomularza. Nie oznaczo to, że należy stosować jedynie czarna czcionkę na białym polu.

Nie byłoby dobrym pomysłem zaprojektowanie formularza w taki sposób aby użytkownik brał go za treść strony nie zdajac sobie sprawy z jego funkcji.

Elementy, które mozna stylować to input, textarea i select. Należy jednak pamiętać, że stylowanie elementu inoput będzie miało wpływ na inne elementy tego typu jak: radio
boxes, check boxes, przyciski ‘Prześlij’ i ‘Wyczyść’.

Bezpiecznym jest stylowanie rodziny czcionek i rozmiaru czcionek. mozna także zmienić kolor czcionki, natomiast zmiana koloru tła może juz być troszeczkę kontrowersyjna.

Zmiana koloru ramki formularza powoduje zmiane koloru ramki przycisków. Aby to obejść, można wstawić pole tekstowe w diva np.: #typein …

#typein { }
#typein input
{
color: #633;
font-size: 10px;
background-color: #ebebd9;
padding: 3px;
border: double 3px orange
}

Można również spróbować czegoś takiego…

#typein input, #typein textarea
{
color: #633;
font-size: 10px;
background-color: #ebebd9;
padding: 3px;
border: double 3px orange
}

Wsparcie przeglądarek dla stylowania formularzy budzi wiele do życzenia.

Najlepiej zademonstrować to zdjęciami.
Te same style w przeglądarce Explorer (Win),
Mozilla, Safari (Mac) i Opera.

Najważniejszym jest aby nie próbować zbytnio upiększać formularzy.