Doctype i walidacja

Strona, którą stworzylismy jest nie dobra! Działa poprawnie we wszystkich nowych przeglądarkach, ale może mieć kłopoty w starych przeglądarkach. Niestety nie przejdzie testu walidacyji.

Co to jest walidacja ?

Jest to koncepcja podobna do narzędzia sprawdzającego pisownię w edytorach tekstu. Porównuje ono każde słowo z wbudowanym słownikiem. Jeśli nie znajdzie słow, natychmiast cię alarmuje. Może oznaczać to, że słowo nie ma w słowniku albo, że zostało źle zapisane.

Zanim sprawdzanie pisowni może się odbyć, edytor tekstu musi wiedzieć w jakim języku napisany jest dokument.

Podobie jak dokumenty tekstowe sprawdzane są pod względem poprawnej pisowni, to samo dotyczy dokumentów HTML i CSS. Jeśli człowiek pomyli się w pisowni jakiegos słowa, najprawdopodobniej wielu ludzi i tak zrozumie co miał na myśli. Inna sprawa z dokumentami HTML i CSS. Przecinek, cudzysłów lub kropka postawione w nie właściwym miejscu albo ich brak mogą spowodować, że strona nie będzie wyświetlać się prawidłowo i może stać się nieczytelna. Zazwyczaj przeglądarki staraja się jakoś zinterpretować nieporawny kod strony, ale nie zawsze im to dobrze wychodzi. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie kodu w tz. walidatorze takim jak W3C HTML walidator W3C CSS walidator . W walidatorach tych podaje się albo adres strony albo wkleja sie kod strony i natychmiast otrzymuje się wynik co do jej poprawności.

Zanim walidator sprawdzi dokument, musi wiedzieć w jakim języku został napisany. Językiem tutaj jest język znaczników. Istnieje kilka typów HTML: ‘Strict’, ‘Transitional’ i ‘Frame Set’.

Strict składa się z bardzo rygorystycznych reguł co można a czego nie można robić w danym dokumencie HTML.

Transitional jest bardziej łagodnym zbiorem zasad i potrafi wybaczyć pewne rzeczy.

Frame Set prawie na wymarciu w obecnych czasach.

Aby powiedzieć przeglądarce jakiego języka znaczników używamy, precyzujemy deklaracje typu dokumentu (DocType) na samym początku kodu HTML, czyli przed znacznikiem <html>.

<!DOCTYPE html PUBLIC “-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN” “http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd”>